genel haber, Güncel

ADD’DEN LOZAN’IN 100.YILI AÇIKLAMASI

Atatürkçü Düşünce Derneği Kayseri Şube Başkanı Haluk Bilgesay, Lozan Antlaşması’nın 100.yılı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle ;

” ERZURUM KONGRESİ’NİN 104. YILI, HATAY’LA KUCAKLAŞMAMIZIN 84. VE ZAFERİ VE BARIŞI GETİREN LOZAN ANTLAŞMASININ 100. YILI, ULUSUMUZA KUTLU OLSUN!

İKİ DÜNYA SAVAŞINI İNSANLIĞA YAŞATAN BATILI DEVLETLER, NE 1918 VERSAILLES, NE DE 1945 POTSDAM ANTLAŞMALARIYLA İNSANLIĞA GERÇEK BARIŞ GETİREMEDİLER.

OYSA ULUSAL EGEMENLİK BAYRAĞINI DALGALANDIRAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÖNDERLİĞİNDEKİ TÜRK ULUSAL BAĞIMSIZLIK SAVAŞINI BİTİREN LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI, 100 YILDAN BERİ, TÜRKİYE’YE HEM KENDİ İÇİNDE, HEM DE TÜM DÜNYA ULUSLARIYLA İLİŞKİLERİNDE BARIŞ YAŞATTI!

BU BARIŞI BOZMAK İÇİN YİNE BATILI SÖMÜRGECİ DEVLETLERİN KIŞKIRTTIKLARI BÖLÜCÜ VE ORTAÇAĞCIL İÇ KALKIŞMALAR BAŞARILI OLAMADI VE TÜRK ULUSU BÜTÜNLÜĞÜNÜN BOZULMASINA İZİN VERMEDİ, YİNE VERMEYECEKTİR! TÜRK ULUSUNUN BAĞIMSIZLIĞININ VE TÜRK YURDUNUN BÖLÜNMEZLİĞİNİN TAPUSU OLAN LOZAN, ONU GERÇEK DEĞERİYLE KUTLAMAK İSTEMEYEN İÇ-DIŞ SÖMÜRGEN ZAVALLILARA İNAT, SONSUZA DEĞİN YAŞAYACAKTIR!

LOZAN’IN ANLAMINI, BUGÜNE DEĞİN OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRA DA EN İYİ DİLE GETİRECEK ATATÜRK’ÜN TANIMLAMASI, TÜRK ULUSUNUN YÜREĞİNDE VE BEYNİNDE ALTIN HARFLERLE YAZILI KALACAKTIR:

“Bu antlaşma, Türk ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşmasıyla tamamlandığı sanılmış büyük bir yok etme eyleminin çökertilişini anlatan bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri bulunmayan bir siyasal zaferin eseridir! Benim, Türk ulusunun varlığı, bağımsızlığı, egemenliği için neye mal olursa olsun elde etmek ve güvenceye almak zorunda olduğu temellerin (Lozan’da) dünyaca kabul edileceğine kuşkum yoktu. Çünkü Konferans masasında istediklerimiz, zaten gerçekte elde etmiş olduğumuz hakların tanınıp onaylanmasından başka bir şey değildi. Bu haklarımızı koruyup savunacak gücümüz de vardı. En büyük gücümüz, en güvenilir dayanağımız, ulusal egemenliğimizi elde etmiş, doğrudan doğruya halkın eline vermiş ve halkın elinde kalmasını sağlayabileceğimizi de eylemli olarak (fiilen) kanıtlamış olmamızdı…”

LOZAN’A YÖNELİK EMPERYALİST SALDIRGANLARI, ONLARIN MAŞALARI PKK’YI, TÜM ORTAÇAĞ ARTIĞI TARİKATLARI, BUNLARI DESTEKLEYEN PARTİ VE ÖRGÜTLERİ TEPELEYİP ETKİSİZ KILMAKLA GÖREVLİ SİYASET, ASKERLİK, ADALET, BASIN, BİLİM VE SANAT KURUM VE İNSANLARI, EKONOMİ AKTÖRLERİ … ATATÜRK’ÜN BU ANLATIMINI, ÖZELLİKLE DE “ULUSUN EGEMENLİĞİNİ KENDİ ELİNE ALMASI”NIN OLMAZSA OLMAZ DEĞERİNİ, İYİ ÖĞRENİP ÖZÜMLEMELİDİR”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir