Güncel, Politika

İyi Partili Yücel’den yetkililere “deprem” uyarısı

Genel seçimlerde milletvekili adaylığı için Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliğinden istifa eden İYİ Partili Kazım Yücel, son günlerde yaşanan depremler sebebiyle Kayseri’nin İldem bölgesine yapımı planlanan devlet hastanesinin fay hattı üzerinde olduğunu ifade ederek yetkililere önlem alma konusunda çağrıda bulundu.

İYİ Partili iş insanı Kazım Yücel, 2023 genel seçimlerinde milletvekili adaylığı için Kayseri Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili olarak yaptığı görevden istifa etmişti. Yücel, son zamanlarda yaşanan depremlerle ilgili yetkililere çağrıda bulundu.
‘5-6 YIL ÖNCE İLDEM’DE YAPILMASI PLANLANAN DEVLET HASTANESİ FAY HATTI ÜZERİNDE’
Yücel, “5-6 ay önce belediye meclisi üyelerinden milletvekili adaylığı için istifa ettim ama bu şehirde yaşamadığını ifade etmez. Ben bu şehirde yaşıyorum ve deprem sonrası Türkiye her tarafıyla fay hatlarını konuşur oldu. Ben de Kayseri’miz de İldem bölgesinde yapılacak hastane yani altı fay hattı olan yerin tam üzerindeyim şu anda. Burası 6-7 yıl önce planlandı, adı dahi verildi, Mimar Sinan Devlet Hastanesi. Buraya Devlet Hastanesi yapılmış olsaydı tam fay hattının üzerinde bir devlet hastanemiz olacaktı. Allah korusun ama depremin uyarısı oldu. Belediyeler baktı ki bir devlet hastanesi fay hattının üzerinde olmaz bugün bunu deplase etmeyi düşünüyor, doğru da yapıyor. Fakat bugüne kadar hani kurum görüşleri diyordunuz önümüze onlarca evrak getiriyordunuz o zaman kurum görüşlerinde jeoloji uzmanlarının bir görüşü yok muydu? Burası fay hattının üzerinde dememiş miydi? Hani hep kurum görüşleri dediğinizin altı içi hep boş mu ve bugün Allah muhafaza burası deplase edilecek ama birçok imar parselini vatandaşlara sattınız, yatırımcıya sattınız, bazılarının üzerlerine konut yapıldı ve buralarda oturuluyor. Yani fay hattının üzerinde oturuyor. Ben bunları önümüzdeki hafta içerisinde daha geniş şekilde de açıklayacağım. Ben çok jeoloji uzmanıyla da profesörle de görüştüm. Görevim bu benim. Çünkü ben bu şehirde yaşıyorum. Benim çocuğum torunum bu şehirde büyüyecek, belki de tam fay hattı dediğim yerden gelecek bir konut alacak” diye konuştu.
‘BUGÜNDEN UYARIYORUZ’
Yücel, “Bunu birinin söylemesi lazım, kapatamazsınız komisyonlara göndererek bunu bu vatandaş unutur diyemezsiniz. Bu şehir sizinle hepimizin. Biz bu şehirde yaşarken geleceğimizde tahsil edeceğiz. Bu şehirde yapmış olduğunuz vermiş olduğunuz müsaadeler ile sadece müteahhitler sorumlu değil. Çünkü şehir plancıları jeoloji uzmanları ve bu planları belediyeye taşıyan belediye başkanı, belediye meclis üyeleri arkadaşlarım da sorumluluğu belki de en azından az bir sorumlu olan da müteahhittir. Çünkü ona siz burayı yap diyorsunuz. Müteahhit bunun altında ne var ne yok demez belki bugün dikkat ediyor ve buralara konutlar yapılacak. Bunlarla ilgili bugüne kadar verdiğiniz ve bugün yapılmamış olan imar parsellerinin hepsini belediye meclisleri gözden geçirmek zorundasınız. Buralar yapılabilse yapımına izin vermeyeceksiniz. Çünkü bir Kahramanmaraş’daki depremi uzaktan seyretmiş olan arkadaşlar için söylüyorum içinde olsaydınız, bütün malınızı, mülkünüzü hem kaybediyorsunuz, canınızdan da oluyorsunuz. Ama o kararlara imza atan 1940’lı 50’li yıllarındaki belediye meclis üyelerinin hiç mi sorumluluğu yok? Sadece müteahhitler mi sorumlu değil? Bu şehri biz bugünden uyarıyoruz. Belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, plan müellifleri ve şehir plancıları, burada inşaat yapabilirsin diyen bürokratlar hepiniz suçlusunuz. Yarın bunları hasır altı edip buralarda inşaat izni verenlere biz bugün tarihe bir şerh bir not düşüyoruz. Bunların hesabını sizlere soracağız. Attığınız imzaların sorumluluklarını sizler de taşıyacaksınız. Bir ülkenin 11 ilinde olan deprem sadece birkaç ay vatandaşımızın gündeminde kaldı. Ama uzmanlar ve profesörler şehrimiz Kayseri’nin altından geçen fay hatlarından bahsediyor. En azından 6-7 şiddetli depremde binaları yıkılabileceği hasar görebileceği ölümlü depremlerin olabileceğinden bahsediyor. Biz bugün buradan uyarıyoruz. Eğer bunları bilerek sayın belediye başkanları, meclis üyeleri geçiriyorsanız bilerek hata yapıyor, ihanet ediyorsunuz. Eğer bilmeden yapıyor iseniz ve kurum görüşlerini almıyor sorumluluk nasıl olsa bizde değil gibi davranırsanız ayrıca bu şehre ihanet ediyorsunuz. Bu şehirde yaşayan insanların belki çoluk çocuğu bu araziler bu fay hatları üzerindeki konutlarda oturacaklar, bilmiyorlar. Vatandaşlara da sesleniyorum. Alacağınız arsaya alacağınız daireye çok kolaylıkla ulaşabileceğiniz fay hatları üzerinde mi değil mi diye sorun” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir