genel haber, Güncel

Dağcılar Erciyes’in zirvesinde buluşuyor

Türkiye’de ilk kez Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes A.Ş. tarafından başlatılan zirve tırmanışları, bu sezon 26 Ağustos itibariyle Erciyes Dağı’nda gerçekleşecek.

Erciyes Dağı’nda 3 bin 917 metreye ulaşan zirvesi, tepesinden eksik olmayan karı ile şehrin sembolü olan kayakseverlere kışın kayak yaparken, doğaseverler de yazın zirve tırmanışı gerçekleştiriyor. Büyükşehir Belediyesi Erciyes A.Ş. tarafından zirve tırmanışları bu sezon 26 Ağustos Cumartesi günü itibariyle başlıyor. Zirve tırmanışları Erciyes A.Ş.’nin profesyonel dağ rehberleri eşliğinde sürdürülüyor. 26 Ağustos Cumartesi günü başlayacak olan zirve tırmanışı, 2 Eylül, 9 Eylül, 16 Eylül, 23 Eylül ve 30 Eylül haftaları ile devam edecek.

Tırmanışta dağcılar her Cumartesi günü Tekir bölgesinde toplanacak. Daha sonra 2 bin 800 metredeki Dağ Evi’nde keyifli bir gece geçirecek. Sabahın çok erken saatlerinde tırmanışa geçen katılımcılar güneşin doğuşunu Erciyes’in zirvelerinde seyrederek manzaranın keyfini çıkaracak. Katılımcılar, yaklaşık 9 saatlik bir yürüyüşten sonra 3 bin 917 metrelik Erciyes’in zirvesine tırmanmış olacak. Zirvede 1 saat zaman geçiren dağcılar, fotoğraf çekimi yaptıktan ve zirve defterini imzaladıktan sonra Pazar günü öğle saatlerinde Tekir Yaylası’na inecekler.

Detaylı bilgi almak ve zirve tırmanışları programına katılmak isteyen doğaseverlerin 0352 342 3917 numaralı telefonları arayarak rezervasyon yapabilecekleri belirtildi.

Zirve tırmanışı için katılımcıların, uyku tulumu ya da battaniye, yürüyüşe uygun ve dayanıklı spor ayakkabı, küçük sırt çantası, mont, polar, gözlük, şapka, sağlık raporu getirmesi gerekiyor.
Erciyes A.Ş. tarafından yıllardır başarıyla sürdürülen zirve tırmanışları, sezon boyunca her hafta sonu devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir