genel haber, Güncel

30 Ağustos Zafer Bayramı: Büyük Taarruz

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922 tarihinde Dumlupınar’da Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlık yaptığı ve zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye ve KKTC’de her yıl kutlanan resmi ve ulusal bir bayramdır. 2015 yılında meydana gelen terör olaylarından dolayı da kutlamalar çelenk koyma ve tebrikleri kabul şeklinde gerçekleşirken şenlik, konser, eğlence ve kutlama faaliyetleri gerçekleştirilmiyor.
İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan beri Zafer Bayramı olarak kutlanıyor. Büyük Taarruz, Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak da bilinir. Büyük Taarruz’un ardından Yunan orduları İzmir’e kadar takip edildi; 9 Eylül 1922 yılında İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları da Yunan işgalinden kurtuldu.
30 Ağustos günü, ilk kez 1924’te Dumlupınar’da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün katıldığı bir törenle ‘Başkumandan Zaferi’ adıyla kutlandı. 30 Ağustos günü, Türkiye’de resmî tatildir. 2015 yılında meydana gelen terör olaylarından dolayı da kutlamalar çelenk koyma ve tebrikleri kabul şeklinde gerçekleşirken şenlik, konser, eğlence ve kutlama faaliyetleri gerçekleştirilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir