Güncel, Politika

İYİ Partili Yücel: “Talas tramvay hattı bir an önce açılmalı, 80 bin nüfus mağdur olmamalı”

KAYSERİ (1HA-ÖZEL)- İYİ Partili Kazım Yücel, 3 yıl önce projesi onaylanan ve halâ yapımına devam edilen Anayurt tramvay hattının tamamlanamaması hakkında, “Para sorununuz yok, Dünya İslam Bankası’ndan krediyi almışsınız, sadece müteahhidi denetlemekle yükümlüsünüz. Sayın Cumhurbaşkanının Kayseri’ye gelişinde açmak için mi bekliyorsunuz? Vatandaşlar sıkıntı içerisinde, şu anda bile vatandaşlar yanımıza gelip ‘tramvay açılmıyor mu artık?’ diyorlar. Biz biliyoruz ki birkaç ay içerisinde açılacak, gerekçeleri de muhtemelen gövde gösterisi, siyasi şov olacak. Bir an önce bu tramvay hattını açın, 80 bin vatandaşı mağdur etmeyin” dedi.
İYİ Partili Kazım Yücel, 3 yıl önce projesi onaylanan ve halâ yapımına devam edilen Anayurt tramvay hattının tamamlanamaması hakkında sert eleştirilerde bulundu. Yücel; Talas Mevlana Mahallesi’nin 80 bin nüfusuyla Türkiye genelinde en kalabalık mahallelerden birisi olduğuna dikkat çekerken, “Seçimden önce vatandaşa taahhütte bulunulmuştu, Mevlana Mahallesi’yle Kayseri merkezini tramvay hattıyla bağlayacaklardı ve bununla ilgili 2020 yılında projeleri onayladılar, İslam Dünya Bankası’ndan kredi aldılar. 3 yıl geçmesine rağmen Talas Mevlana Mahallesi’nde tramvay halâ çalışmıyor. Kayseri Talas; Mevlana Mahallesi, 80 bin nüfusuyla belki de nüfus bakımında Türkiye’nin en kalabalık mahallelerinden bir tanesi. 80 bin nüfusun sürekli şahsi araçlarıyla ya da otobüs bekleyerek, ulaşımda sıkıntılar yaşayarak her gün şehir merkezine gidişini bir düşünelim. 80 bin nüfusa bu eziyet yapılmamalı” diye konuştu.
‘CUMHURBAŞKANININ ZİYARETİNDE Mİ AÇMAYI BEKLİYORSUNUZ?’
Kayseri merkez ile Talas Anayurt mesafesinin 6 ile 8 kilometre olduğunu, bu uzunluktaki bir hattın en geç bir yıl içerisinde tamamlanabileceğini ve 3 yıldır ne için beklendiğini vurgulayan Yücel, “Birçok dünya ülkesinde ve Türkiye’de tramvay, 6 ile 8 kilometre uzunluğundaki bu nokta bir yıl içerisinde tamamlanabiliyor. Para sorununuz yok, Dünya İslam Bankası’ndan krediyi almışsınız, sadece müteahhidi denetlemekle yükümlüsünüz. Sayın Cumhurbaşkanının Kayseri’ye gelişinde açmak için mi bekliyorsunuz? Bakın, bugün okullar açıldı. Üniversite öğrencileri şehrimize geldi, Talas Mevlana Mahallesi’nde ikamet eden, oturan birçok öğrencimiz var. Bu öğrenciler şehir merkezinde otursa veya buradan şehir merkezine gidecek olsa bu tramvayı kullanacaklar. Çağın bu hızlı aracını halâ hayata geçirmemek, Kayseri adına bir ayıptır”
‘YAPILACAK İŞLERİ SİYASİ ŞOVA DÖNÜŞTÜRMEYİN’
3 yıldır yapımı tamamlanamayan tramvay hattından vatandaşların şikayetçi ve mağdur olduğunu ifade eden Yücel, “Sayın belediye başkanları, sizler bu sözleri seçim döneminde veriyorsunuz, cebinizden yaptıracakmış gibi anlatıyorsunuz. Sonra vatandaşın gelirleriyle, vergileriyle yapacağınız işi de bir gün siyasi şova dönüştürüyorsunuz. Seçimlere yakın bir zamanda açılışı yapmak nedir? Yazık değil mi bu insanlara? Dolu otobüslere biniyorlar, aktarma yapmak zorunda kalıyorlar. Tramvayın yapılma sürecinden bu yana 3 yıl geçti. Sayın cumhurbaşkanımız, bakanımız veya belediye başkanımız geldiğinde açılışını yapmak ikinci planınız olmalı. Bugünden itibaren burayı faaliyete geçirmelisiniz. Vatandaşlar sıkıntı içerisinde, şu anda bile vatandaşlar yanımıza gelip ‘tramvay açılmıyor mu artık?’ diyorlar. Biz biliyoruz ki birkaç ay içerisinde açılacak, gerekçeleri de muhtemelen gövde gösterisi, siyasi şov olacak. Bir an önce bu tramvay hattını açın, 80 bin vatandaşı mağdur etmeyin” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir