Güncel, Kültür & Sanat

“100 YIL ÖNCESİNDEN SESLENİYORUZ”

Cumhuriyetimizin 100.yılında Türk Kadınlar Birliği Kayseri’nin tarihe mal olmuş kadınlarını unutmadı. İlk kadın Milletvekili Ferruha Güpgüpoğlu, ilk kadın mimar Leman Cevat Tomsu, ilk kütüphaneci Jale Baysal ve ilk kadın dağcı İlmiye Bergman’ı konu alan teatral gösteri 6 Aralık Çarşamba günü saat: 19.00’da Melikgazi Belediyesi Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda sergilenecek.
Oyunda Kayseri’nin öncü kadınlarının anılarından Kurtuluş Savaşı’nda Kayseri ve Cumhuriyetin İlk Yıllarında Kayseri’de yaşanan gelişmeler, kadın haklarını da kapsayan bir şekilde anlatılıyor.
Türk Kadınlar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Nilüfer Bıçakcıoğlu’nun derleyip hikayeleştirdiği oyunda Renkli Tebeşir Kültür Sanat Merkezi’nin oyuncuları sahne alacak.
Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şubesi Başkanı Ayşe Uzunlu “100 yıl Öncesinden Sesleniyoruz” adlı oyunu şehre bir 100.yıl armağanı olarak hazırladıklarını, geçmişte yaşananların hatırlanmasının bizleri milli birlik ve beraberlik konusunda birleştireceğini belirtti. “Tarihimize, kadınlarımıza sahip çıkarak köklerimizden güç alıyoruz. Yeni yüzyılın kadınların yüzyılı olmasını diliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir