genel haber, Güncel

Kayseri Barosundan başkan Demirkaya için basın açıklaması

Zafer Partisi Kayseri İl Başkanı Hacı Ali Demirkaya sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Hacı Ali Demirkaya’nın gözaltına alınmasına ilişkin Kayseri barosu basın açıklamasında bulundu.

Zafer Partisi Kayseri İl Başkanı Hacı Ali Demirkaya, sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımlar gerekçesiyle gözaltına alındı. Başkan Demirkaya, paylaşımlarıyla halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk ettiği gerekçe gösterilerek Kayseri’de gözaltına alındı. Demirkaya ifade vermek üzere Ankara’ya götürüldü.

Başkan Demirkaya’nın gözaltına alınmasına ilişkin Kayseri barosu basın açıklamasında bulundu. Konu ile ilgili yapılan basın açıklamasında; “Baromuz mensubu Avukat Hacı Ali Demirkaya 11.12.2023 tarihinde Ankara’da yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alınmış ve ifadesinin alınması için ikamet ettiği Kayseri’den Ankara’ya götürülmüştür. Meslektaşımız soruşturma adı altında haksız, usulsüz ve açıkça kanuna aykırı işlemlere maruz kalmıştır. Ceza Muhakemesi Kanunu ve Avukatlık Kanunu hiçe sayılmıştır.
Yargı mensubu bir avukatın evinde ve mesleğini icra ettiği ofisinde ve evinde hukuka aykırı arama yapılması, evde avukat olmaksızın arama yapılması, isnat edilen suçları aşar şekilde orantısız işlemler yapılmış ve kanunun tanıdığı olanaklardan faydalanarak talimat yahut çağrı üzerine ifadesi alınabileceği halde soruşturma adı altında bir hukuk garabetine yol açılmıştır.
Baromuz mensubu meslektaşımız Avukat Hacı Ali Demirkaya aynı zamanda bir siyasi partinin il başkanı sıfatıyla görev yapmaktadır. Kendisi il başkanı olmadan önce partinin il başkanlığı hesabından yapılan sosyal medya paylaşımları da soruşturmada iddia konusu edilmiştir. Hukuki açıdan baktığımızda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey hem Anayasa hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere uluslararası sözleşmeler kapsamında ifade özgürlüğüne sahiptir. Herkes haklarda ve özgürlüklerde eşittir. İfade özgürlüğünün bu kadar kıymetsizleştirilmesini ve hukuk dışı biçimde sınırlanmasını kabul etmiyoruz. Kendisinden farklı düşünenlere, kendi doğrularından farklı yaşayanlara karşı Vargıyı korkutma ve gözdağı verme aracı olarak kullanma anlayışını kabul etmiyor, susmuyoruz. Haksız, mesnetsiz ve orantısız uygulanan adli işlemlerin ve sürecin takipçisi; meslektaşlarımızın ise destekçisi olacağımızı bildiriyoruz” ifadelerinde bulunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir