genel haber, Güncel

Kayseri Olgunlaşma Enstitüsü’nden anlamlı sergi

KAYSERİ (1HA – ÖZEL) – Mustafa Kemal Atatürk’ün farklı zamanlarda Harp Akademisi’nden başlayıp vefatına kadar giymiş olduğu kıyafetlerin Kayseri Olgunlaşma Enstitüsü tarafından dikimi gerçekleştiriliyor. Dikimi tamamlanan 8 kıyafet İl Kültür Turizm Müdürlüğü Fuaye Alanı’nda sergileniyor.

Kayseri Olgunlaşma Enstitüsü tarafından Atatürk’ün giymiş olduğu kıyafetlerin aslına uygun şekilde dikimi gerçekleştiriliyor. Cumhuriyetin 100’üncü yılı kapsamında bitirilen 8 kıyafet İl Kültür Turizm Müdürlüğü Fuaye Alanı’nda sergileniyor. Atatürk’ün giymiş olduğu kıyafetlerin çalışma projesini yaptıklarını dile getiren, “Biz bu kıyafetleri Atatürk’ün Kayseri’ye gelişiyle ilgili gerçekleştirmedik. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yönelik bir çalışmaydı. Mustafa Kemal Atatürk’ün değişik zamanlarda Harp Akademisi’nden başlayıp vefatına kadar olan giymiş olduğu kıyafetlerin çalışma projesini yapıyoruz. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzden aldığımız izinlerle ve yetkili, askeri kurumlarımızdan almış olduğumuz akademik bilgiler çerçevesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün kıyafetlerinin birebir aslına uygun olarak üretiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilgili olduğu her alanda Türk gençliğinin, Türk milletinin öğreneceği ya da öğrenmek istediği her alanda bu kıyafetleri sergileyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘BİZİM PLANLADIĞIMIZ 16 KIYAFET VAR’

Proje kapsamında 16 kıyafet dikiminin olduğunu şu anda tamamlanan 8 kıyafetinde sergilendiğini söyleyen Müdür Küçük, “Bugünkü sergimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Kayseri’ye gelişiyle ilgili olduğu için içerideki konferansımızın bitiminde öğrencilerimiz gezecek. Ama akşama kadar da dileyen vatandaşlarımıza açık vatandaşlarımız gelip görebilirler. Bir kıyafetin dikimi ve çalışması bir buçuk yıl sürdü. Şu anda elimizde bitmiş şekilde 8 tane ürünümüz var. Ama bizim planladığımız 16 kıyafet var. Ve şu anda enstitümüzde arkadaşlarımız çalışmaya devam ediyorlar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir