Ekonomi, Güncel

TÜRK HARB-İŞ ÜYELERİNDEN ÜCRET EYLEMİ

Türk Harb-İş Sendikası üyeleri, ağır yaşam koşulları karşısında aldıkları düşük ücretler nedeniyle bir süre önce eylem kararı açıklamıştı. Tüm ülke genelinde düzenlenen eylemlere bugün Kayseri’de bulunan üyelerde katıldı. Meydanda gerçekleştirilen yürüyüş sonrası düzenlenen basın açıklamasında konuşan Türk Harb-İş Sendikası Kayseri Şubesi Başkanı Şerif Efe Avcı, “Savunma sanayii pirimi talep ediyoruz. Verimlilik teşvik piriminin arttırılması talep ediyoruz. Pirimlerimizin izin döneminde kesilmemesini talep ediyoruz. Üniversite okuyup mezun olan arkadaşlarım ve kardeşlerim için, söz verilip bir türlü yapılamayan mühendislik intibakınında bir an önce yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Türk Harb-İş Sendikası Kayseri Şubesi Yönetimi askeri fabrika işçilerinin ücretlerinin düşüklüğüne dikkat çekmek için Cumhuriyet Meydanında yürüyüş düzenledikten sonra basın açıklaması gerçekleştirdi. Bu kapsamda konuşan Türk Harb-İş Sendikası Kayseri Şubesi Başkanı Şerif Efe Avcı, “26 binden fazla üyemizin, aldıkları ücretleri günümüz Türkiye koşutlarını göz önünde bulundurduğumuzda, ücretlerin çok düşük kaldığını ve hatta artık hayat pahalılığı karşısında yaşanılmayacak bir durum ortaya çıkardığını aktararak, özlük haklarında iyileştirme yapılmasını talep ettik. Bununla kalmadık, gelişen ve büyüyen ülkemize omuz vererek, ülkemizin savunma sanayisinin yüzde yüz millileşmesi için emek harcayan. Ülkemizin savunma sanayisinde dışa bağımlılığını bitirmek için canla başla çalışan üyelerimizin artık geçinemez bir noktaya geldiğini anlattık. Türk-Harb-İş sendikası olarak, 53 yıldır durmadan, duraksamadan emeğin ve emekçinin yanında yerimizi alarak, hakkı savunan bir anlayışla yolumuzda yürüyor, bu anlayışla atacağımız adımları bir bir atıyoruz. Bizim tek derdimiz bu kutsal topraklara bir halel gelmemesi, büyük ve güçlü devletimizin dara düşmemesi ve elbette ki, bu ülkenin öz evlatları olan arkadaşlarımızın kendi öz yurtlarında rahat bir yaşam sürmesini sağlamaktan ibarettir. Son olarak Türk Harb-İş sendikası olarak taleplerimizi bir kez daha belirtmek istiyorum. Savunma sanayii pirimi talep ediyoruz. Verimlilik teşvik piriminin arttırılması talep ediyoruz. Pirimlerimizin izin döneminde kesilmemesini talep ediyoruz. İş yerlerimizde çalışırken, gecesini gündüzüne katıp kendini daha iyi geliştirmek için çoluğunun çocuğunun daha iyi şartlarda hayatlarını devam ettirebilmek için üniversite okuyup mezun olan arkadaşlarım ve kardeşlerim için, söz verilip bir türlü yapılamayan mühendislik intibakınında bir an önce yapılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Türk-İş Kayseri İl Temsilcisi ve Koop-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı İdris Güven ise, “İşçimizin büyük sıkıntılar içerisinde yaşadığını herkes bilmektedir. Kamuda işçilerimiz arasında bir ücret dengesizliği olmuştur. İşçi arkadaşlarımızın ocak ayında aldıkları maaşla aralık ayında aldıkları maaş arasında gelir vergisinden dolayı çok büyük kayıplar olmakta. Gelir vergisinin düzeltilmesini Türk Harb-İş olarak hükümetten talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir