Güncel, Politika

CHP Kayseri İl Başkan Yardımcısı Ünalmış, “AKP’li Büyükşehir Belediyesi, Suriyelilerin kentte yoğunlaşmasını engelleyecek ek tedbirler alır mı?”

31 Mart 2024 Mahalli İdare Yerel seçimleri sonrası CHP’ye geçen belediyelerin sığınmacıların iş yerlerinde bulunan Arapça tabelaları kaldırarak kaçak ve ruhsatsız işyeri çalıştıran ve vergi vermeyen göçmenlere yönelik denetim gerçekleştirildiğini dile getiren CHP Kayseri İl Başkan Yardımcısı Niyazi Ünalmış, “CHP’li belediyelerimizde hal böyle iken Suriyeli esnafın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kastederek ‘iş yerimizde yabancı çalıştırmıyoruz’ deme cesaretinin bile gösterildiği Kayseri’de; AKP’li Büyükşehir Belediyesi, Sahabiye Mahallesi’nde, Eskişehir Bağları olarak bilinen mahallelerde ruhsatsız olduğu bilinen birçok işyeri ile ilgili denetim yapıp mühürleme işlemi yapar mı? Suriye sevici politikalara çanak tutucu uygulamalar nedenleriyle, sanmam” dedi.

CHP yönetimine geçen belediyelerin sığınmacıların iş yerleriyle ilgili vermiş olduğu vaatlerin gerçekleştirildiğini ifade eden CHP Kayseri İl Başkan Yardımcısı Niyazi Ünalmış, “31 Mart 2024 yerel seçimlerini geride bıraktık. Başkan adaylarının birçok vaadi vardı. Gerçekleşebilir, gerçekleşemez kısmına girmeden söylemek gerekir ki vatandaşın en hassas olduğu konulardan birisi de Suriyeli vatandaşlarla ilgili verilen vaat olduğu bir gerçek. Vatandaşlarımız bir yandan ülkede mevcut ekonomik buhranla mücadele ederken, bir yandan da kendi ülkesinde ‘yabancı’ haline gelmiş olmanın, yabancılara birçok ayrıcalık tanınırken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ‘istisna’ vatandaş haline getirilmesinin zorluğunu yaşamakta. CHP’li Belediye Başkan Adayları tarafından Suriyelilerle ilgili vaatler ise birer birer gerçekleştiriliyor. Örnekleri sıralayalım; Uşak Belediyesi Belediye Başkanı Özkan Yalım, yaklaşık 3 bin Suriyelinin yaşadığı kentlerinde Suriyelilere ait birçok iş yerinde denetim yaparak ruhsatsız iş yerlerine mühürleme işlemi yaptı, konunun sıkı takipçisi olacağını tüm Türkiye’ye duyurdu. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey, ilk meclis toplantısında ‘Türkçe Tabela Kullanımının Zorunluluğu’ ile ilgili bir karar alarak bu konuda vermiş olduğu vaadini yerine getirdi” ifadelerini kullandı.

‘SURİYE SEVİCİ POLİTİKALARA ÇANAK TUTUCU UYGULAMALAR NEDENLERİYLE, SANMAM!’

Sığınmacıların Kayseri’ye gelişinin engellenmesiyle ilgili tedbirlerin alınmasının aksine teşvik edici uygulamaların olduğunu söyleyen Başkan Yardımcısı Ünalmış, “CHP’li belediyelerimizde hal böyle iken resmi rakamlara göre 82 bin (gayri resmi rakamlar daha fazla) Suriyelinin yaşadığı, Suriyeli esnafın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kastederek ‘iş yerimizde yabancı çalıştırmıyoruz’ deme cesaretinin bile gösterildiği Kayseri’de; AKP’li Büyükşehir Belediyesi, partimizin binasının da bulunduğu Sahabiye Mahallesi’nde, Eskişehir Bağları olarak bilinen mahallelerde ruhsatsız olduğu bilinen birçok işyeri ile ilgili denetim yapıp mühürleme işlemi yapar mı? Bu iş yerlerindeki Arapça tabelaları kaldırıp Türkçe Tabela Kullanma zorunluluğu getirir mi? Suriyelilerin kentte yoğunlaşmasını engelleyecek ek tedbirler alır mı? Daha önce bu yönde hiçbir çalışma görmemiş olmam, Suriyelilerin Kayseri’ye gelişini engelleyecek tedbirler bir yana tam aksine, gelmesini teşvik edici uygulamaları bilmem, denetleme namına bir şey görmemem, Suriye sevici politikalara çanak tutucu uygulamalar nedenleriyle, sanmam!” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir