Güncel, Politika

Büyükkılıç: “Kayseri’yi Mimar Sinan Eserleriyle süsleyeceğiz”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, mimarlık tarihine, yapmış olduğu eserlerle damga vuran eşsiz deha Mimar Sinan’ı, memleketinde sıra dışı bir etkinlik ile anacaklarını duyurdu. Büyükkılıç, “Kayseri’de köy okullarının duvarlarını sanatçı ve çocuklarla birlikte eşsiz deha Mimar Sinan’ın eserleriyle süsleyeceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, Kayseri’nin Ağırnas Köyü’nde dünyaya gelen ve çağını aşan eserleriyle Osmanlı İmparatorluğu’nun birçok vilayetine sayısız iz bırakan Mimar Sinan’ı sıra dışı bir etkinlikle anacak. Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Mimar Sinan’ı memleketi Kayseri’de yapacakları etkinlikle anacaklarını belirterek, “Kayseri’mizin gururu, bugün bile hâlâ ayakta olan, modern yapılara meydan okuyan eserleri ile hizmet eden ve dünyaya mâl olan eşsiz değerimiz Mimar Sinan’ı yapacağımız etkinliklerle bir kez daha anacağız” dedi. Kayseri’de köy okullarının duvarlarını eşsiz deha Mimar Sinan’ın eserleriyle süsleyeceklerini ifade eden Büyükkılıç, “Eserlerine, emeğini ve ilmini esirgemediği kadar ruhunu da katan Mimar Sinan, adeta ölümsüz eserleri inşa etmiş, bizlere, bu cennet vatana bu eserleri hediye etmiştir. Bizler de Sinan’ın memleketi Kayseri’de köy okullarının duvarlarını sanatçı ve çocuklarla birlikte eşsiz deha Mimar Sinan’ın eserleriyle süsleyeceğiz. Yıl boyunca sürecek Mimar Sinan Anma Etkinlikleri çerçevesinde ‘Kayseri’de Sinan Zamanı’ başlığı altında düzenlenen etkinlikler kapsamında ülkemizin önde gelen sanatçılarının katılımıyla resim yapma etkinliği düzenlenecektir” şeklinde konuştu.
Büyükkılıç, medeniyetlerin beşiği Kayseri’den çıkarak, dünyaya mâl olmuş mimarlık dehası Mimar Sinan’ı anmaya ve sanatını anlatmaya gayret gösterdiklerini dile getirerek şu ifadeleri kullandı, “Kayseri Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Kayseri Valiliği ve Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde başlatılan ‘Kayseri’de Sinan Zamanı’ etkinlikleri kapsamında Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ressam Mahir Güven ve Sanatçı Günseli Kato, öğrencilerle birlikte köy okullarının duvarlarını, Sinan’ın ölümsüz eserleriyle süsleyecek”
Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ilk duvar boyama etkinliğinin 3 Haziran Pazartesi günü saat 11.30’da Melikgazi ilçesi Gürpınar İlk Öğretim Okulu’nda yapılacağını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir