Güncel, Sağlık

SMA ile mücadele eden Muhammed Yusuf bebek destek bekliyor

Kayseri’de yaşayan Muhammed Yusuf bebek SMA TİP 1 hastalığı ile mücadele ediyor. Kampanyanın yavaş ilerlediğini ve sadece yüzde 3’e ulaştığını ifade eden Abla Melisa Aktaş; “Kardeşimin bu tedavi sürecinde 2 yaşına girmemesi gerekiyor şuanda 4 ay gibi bir süremiz var bu kriteri aşmamamız gerekiyor. İnanın gerçekten bu zor olan bir şey değil. Kayseri 1 sene içerisinde 2 tane sınavını geçirerek 2 bebeğini gönderdi aynı şeyi kardeşimde de istiyorum ve kardeşimin de bu şekilde Dubai’ye gidip ilacını almasını istiyorum. Kampanyanın şuanda yüzde 3’ü tamamlandı kampanyamız çok yavaş ilerliyor sesimizi duyuramıyoruz” dedi.

Kayseri’de yaşayan ve SMA TİP 1 hastalığı ile mücadele eden Muhammed Yusuf bebek için Kayseri Valiliği tarafından onaylı yardım kampanyası devam ediyorken biriken para sadece yüzde 3’e ulaştı. Anne Neriman Aktaş , gerekli miktarın toplanması ve Muhammed Yusuf bebeğin Dubai’de tedavi olması için çağrıda bulundu.

Kampanyanın yavaş ilerlediğini ve sadece yüzde 3’e ulaştığını ifade eden Abla Melisa Aktaş; “ SMA teşhisi 6 aylıkken konuldu. Kardeşim şuan 16 aylık bir bebek oldu. Valilik iznimizi geç aldık. Kardeşimin bu tedavi sürecinde 2 yaşına girmemesi gerekiyor şuanda 4 ay gibi bir süremiz var bu kriteri aşmamamız gerekiyor. İnanın gerçekten bu zor olan bir şey değil. Kayseri 1 sene içerisinde 2 tane sınavını geçirerek 2 bebeğini gönderdi aynı şeyi kardeşimde de istiyorum ve kardeşimin de bu şekilde Dubai’ye gidip ilacını almasını istiyorum. Kampanyanın şuanda yüzde 3’ü tamamlandı kampanyamız çok yavaş ilerliyor sesimizi duyuramıyoruz. Vatandaşımızla, halkımızla bir yere kadar varılabiliyor devletimizin, yetkililerin, milletvekillerimizin ve başkan adaylarımızın buna el atması gerekiyor. Allah rızası için bir şeyler yapılsın ki bu kampanya bir an önce bitsin kardeşimin acıları bir an önce son bulsun. Benim kardeşimin yeri hastane odaları değil, soğuk yoğun bakım odaları değil kardeşimin yeri annemin kucağı benim yanım. Tedavisi için 1 milyon 819 bin 500 dolar Türk kuruna bakılacak olursa bu 58 milyonu buluyor bu dolar bazında bir ilaç olduğu için dolar artış gösterdikçe bize de zarar veriyor. Gerçekten çok zorlanıyoruz bu konuda kampanyamızın yavaş ilerleme sebebi de doların artış göstermesidir. SMA TİP-1 hastalığı TİP-2 ve TİP-3’ten 5 kat daha hızlı ilerleyen bir hastalıktır. Vücutta kas erimesi yaşatır, kalp kaslarına kadar. Ben bunların yaşanmasını istemiyorum. Geç kalınacak gibi bir durum gerçekleşirse kardeşim yürüyemez hale geliyor” dedi.

Kayseri halkından yardım istediklerini ifade eden Anne Neriman Aktaş; “ Benim evladımın yeri şuan hastane değil benim kucağımda olması gerekirken neden hastanenin soğuk yoğun bakım odalarında yatıyor. Ben bir anne olarak sizlere yalvarıyorum, vatandaşlarımıza yalvarıyorum bir an önce bizlere destek olsunlar bu kampanyamız bir an önce bitsin çok ağır ilerliyor. 3 tane kızım şuan eğitimden oldular bir anne olarak vatandaşımıza yalvarıyoruz herkes el atsa bu kampanyamız gerçekten bitecek“ şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir