genel haber, Güncel

Çanakkale Şehit ve Gazileri, Zaferin 109’uncu Yıldönümü’nde törenle anıldı

18 Mart Çanakkale Şehit ve Gazileri, Zaferin 109’uncu Yıldönümü’nde Kartal Hava Şehitliği’nde düzenlenen törenle anıldı. Törende; Şehitlik Anıtı’na çelenkler sunuldu, bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklâl Marşı okundu. Şehit ve gaziler için Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunuldu ve karanfiller bırakıldı. Kartal Hava Şehitliği’nin ardından Polis Şehitliği de ziyaret edildi ve Milletvekili Hulusi Akar’ın katılımıyla birlikte Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği de ziyaret edildi.
18 Mart Çanakkale Şehitleri, Gazileri ve bütün Millî Mücadele Kahramanları, Zaferin 109’uncu Yıldönümü’nde Kartal Hava Şehitliği’nde düzenlenen törenle anıldı. Törene; Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Haldun Taşan, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Şaban Çopuroğlu ve Sayın Bayar Özsoy, Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Saadet Partisi Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Kayseri İl Jandarma Komutanı Hakan Dedebağı, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, il müdürleri, rektörler, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, şehit aileleri ve gaziler katıldı.
Törende; Şehitlik Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve İstiklâl Marşı okundu. Günün anlam ve önemine binaen Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Kayseri Şube Başkanı Ali Yavuz tarafından konuşma yapıldı, şehit ve gaziler için Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunuldu ve Vali Gökmen Çiçek tarafından ‘Şehitlik Defteri’ imzalandı. Hava Şehitliği’nde bulunan şehitlere karanfil bırakılmasının ardından Asri Mezarlık’ta bulunan Polis Şehitliği de ziyaret edildi. Şehitliklerin ziyaretinin ardından TBMM Millî Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar’ın katılımıyla birlikte Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği de ziyaret edildi.
Çanakkale Zaferi’nin azmin ve imanın teknoloji karşı galip geldiği, tarihte eşine çok az rastlanan bir kahramanlık destanı olduğunu vurgulayan Başkan Ali Yavuz, “18 Mart’ta, bir zaferi ve aynı zamanda yüreklerimizi derinden sarsan bir destanı hatırlıyoruz. Bu toprakları bizlere vatan kılan, göğüslerini siper eden, vatanımızın ve milletimizin istiklali ve bölünmezliği uğruna canlarını seve seve vererek şehitlik mertebesine ulaşmanın mutluluğu içinde yatan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle hatırlamak, onların ebedileşen hatıraları önünde eğilmek, Türk milletinin ölümsüzlüğü bir kez daha dünyaya haykırmak bizler için bir vatan borcudur. Bin yıllık tarihimizin her anına damga vuran, istiklal ve istikbalimiz konusundaki kararlığımızın, iman gücünün çok büyük fedakârlıklarla bir kez daha teyit edildiği Çanakkale Zaferi, azmin ve imanın teknolojiye karşı galip geldiği, tarihte eşine çok az rastlanan kahramanlık destanlarıdır. Çanakkale’de sergilenen yalnızca bir askeri başarı değil; aynı zamanda bir milletin birlik ve beraberlik ruhunun en zor anlarda ne kadar güçlü olduğunu gösteren bir örnektir. Şehitlerimizin bu toprakları vatan yapan azimleri, maneviyatımızın temelini oluşturuyor. Oldukça ağır ve kısıtlı imkânlarla batının en güçlü ordularına karşı kazanılan bu büyük gurur, esaret altında yaşayan milletlere de ilham kaynağı olmuştur. Her bir köşesinde ayrı bir kahramanlık hikayesi bulunan ve Çanakkale’yi geçilmez kılarak vermiş oldukları mücadeleyle düşmanların dahi takdirini kazanmış olan ecdadımız ile ne kadar gurur duysak azdır. Onların kahramanlığı yalnızca geçmişin bir hikayesi değil, geleceğimize de ışık tutan bir mirastır. Şehitlerimizin hatırasına olan bu minnet borcumuzu vatanımıza ve bayrağımıza sahip çıkarak ödeyebiliriz. Çanakkale Zaferi; vatanseverlik, fedakârlık ve cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği bir destandır. Aziz Türk Milleti’nin bu onurlu günü kutlu olsun” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir